Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Slovník sociálního zabezpečení

Recenze

Doba je rychlá, času málo a informací mnoho. V České republice se oblast sociálního zabezpečení v posledních několika letech značně proměnila. Navíc získala na aktuálnosti: stále více odborníků z jiných oborů i laiků se o ni zajímá. I sociální pracovníci, kteří se prakticky zabývají jen určitou výsečí sociálního zabezpečení, někdy potřebují faktografii. která je z „vedlejšího" okruhu. Problémem je, kde ji rychle a spolehlivě najít. Odpověď je nyní snadná: pražské nakladatelství Galén totiž uvedlo na knižní trh Slovník sociálního zabezpečení. Autorkou je Anna Arnoldová, která pracuje na katedře posudkového lékařství v Institutu pro další vzdělávání ve zdravotnictví (Praha). V minulosti vydala skripta s názvem Vybrané kapitoly ze sociálního zabezpečení (Praha, Karolinum 2000 a 2001). Ta byla samozřejmě určena vysokoškolským studentům, a jak se ukázalo, měli o ně zájem také sociální pracovníci v terénu. Proto vznikla myšlenka uspořádat problematiku sociálního zabezpečení do slovníkové podoby s jasným čtenářským určením, tedy pro sociální pracovníky.

Slovník uvádí 660 hesel z oblasti sociálního zabezpečení, a to s důrazem na českou legislativu a českou praxi. Ve slovníku lze najít dva typy hesel. Jedny, a těch je pochopitelně početně méně, prezentují základní, případně nadnárodní principy sociálního zabezpečení (např. Rada Evropy, Sociální charta Rady Evropy, sociální stát, mezinárodní smlouvy, Mezinárodní organizace práce, Listina základních práv a svobod atd.). Druhé, a ty jsou v drtivé převaze, uvádějí faktografii českého systému sociálního zabezpečení (např. minimální mzda, životní minimum, ale třeba i druhy dávek státní sociální podpory).

Předností slovníku je, že dosud roztříštěné informace jsou soustředěny tak, aby reprezentativně postihly celou širokou oblast sociálního zabezpečení. Pokud by čtenář potřeboval podrobnou informaci, rovněž ji snadno najde. V závěru slovníku je totiž uveden přehled právních předpisů v sociálním zabezpečení, který je seřazen podle data platnosti.

Slovník je velmi pěkně proveden: funkční a hezké výtvarné pojetí jednotlivých hesel, kvalitní papír a tvrdá vazba. Z věcných důvodů doporučuji, aby se Slovník sociálního zabezpečení Anny Arnoldové stal nedílnou součástí příručních knihoven všech sociálních pracovníků.

prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.



ZPĚT na detail knihy