Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Akutní stavy v oftalmologii

Recenze

Do série malých monografií řady »Akutní stavy v...«, kterou již po několik let vydává nakladatelství Galén, přibyl opět jeden titul. Kniha je sice malá svým rozsahem (116 stran), ale významná svým obsahem. Vždyť se jedná o akutní postižení našeho nejvýznamnějšího informačního (smyslového) orgánu - oka.

 

Kniha je - jak hlavní autorka, prof. MUDr. J. Boguszaková, DrSc., v úvodu píše - »rozšířeným zpracováním problematiky naléhavých stavů v očním lékařství, které bylo vydáno pod názvem Urgentní stavy v oftalmologii v roce 1998 v nakladatelství Univerzity Karlovy - Karolinum«. Dodám ještě, že i trojice autorek (našich významných očních lékařek) je stejná, jen se změnil jejich gard.

Osm let, která uběhla od vydání tohoto titulu, je v současnosti v medicíně doba, v níž dochází k řadě změn. Nejinak je tomu i v problematice, jíž se kniha zabývá. U některých klinických jednotek se pozměnila nejen nomenklatura, ale i léčba. Některé stavy, které byly dříve sporadické, jsou nyní stále častější. Přibylo úrazů oka, infekcí i zánětů. Na všechny tyto změny bylo nutné reagovat rozšířením kapitol a zařazením nových, nebo aspoň změnou jejich obsahu, především v návrhu na léčebná opatření.

 

Odborný obsah je rozdělen do tří oddílů: Nejčastější příčiny náhlé ztráty nebo zhoršení zraku (30 s.), Urgentní stavy způsobené infekcí nebo zánětem (19 stran) a Urgentní stavy související s úrazy oka (50 stran). Text je psán pěknou a přesnou češtinou, lehce se čte a bude se dobře pamatovat. V přesných formulacích a plné srozumitelnosti i obtížnějších pasáží jistě uplatnily všechny tři autorky své dlouholeté pedagogické zkušenosti, které získaly při výuce mediků (ale nejen mediků) na očních klinikách 1. LF UK. Text je bohatě ilustrován především barevnými obrázky (bez nichž se jakýkoliv článek nebo kniha z oftalmologie neobejde!), kterých jsem napočítal 67 a jejichž reprodukce je vesměs velmi dobré kvality. Do textu bylo zařazeno i 16 přehledových tabulek. Na závěr knihy je uvedena použitá literatura přiměřeného rozsahu (neopomíjející i naše autory) a přehledný věcný rejstřík.

Knihu, v níž jsem nenalezl žádné chyby, vypravilo nakladatelství Galén s pečlivostí.

 

Ke studiu (a proto by neměla chybět v žádné knihovně!) je určena především oftalmologům, lékařům záchranné zdravotnické služby, otorinolaryngologům a chirurgům, ale seznámení (aspoň letmé) se čtvrtou kapitolou (urgentní stavy) bych doporučoval i lékařům ostatních specializací.

prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.


Recenze

Ačkoliv problematika naléhavých stavů v oftalmologii byla odborné veřejnosti již předložena, pozměněná terapie, nomenklatura, zpřesnění diagnostiky i vyšší počty některých infekčních stavů předního segmentu oka a úrazů vedly autorky k novému zpracování.

 

Časná diagnóza akutních stavů a okamžité adekvátní léčení může v mnoha případech obnovit funkce nebo zachovat použitelný zrak. Nejčastější příčiny náhlé ztráty nebo zhoršení zraku jsou uvedeny v první kapitole a jsou doplněny přehlednou tabulkou pro rychlou orientaci. Pozornost je v této části mj. věnována zánětům zrakového nervu, sklivcovým hemoragiím, odchlípení sítnice a glaukomovému záchvatu. Infekce nebo záněty řadí autorky do urgentních stavů postihujících očnici, víčka a slzný systém, spojivku, rohovku a uveu. Jednotlivé infekce jsou pečlivě popsány a doplněny vynikající fotodokumentací jednotlivých diagnóz z archivu autorek.

 

Rozsah poranění víček, periorbity nebo orbity může být velice široký - od prosté oděrky na kůži až po rozsáhlou ztrátu tkání a fraktury kraniofaciálního skeletu. Mohou být samostatné (po úderu) nebo součástí polytraumat, např. při automobilových haváriích. Tyto stavy jsou zachyceny v kapitole s názvem Urgentní stavy související s úrazy oka.

Při ošetření poraněného oka je nutno vždy stabilizovat životně důležité funkce a pak přednostně ošetřit trauma oka. K základnímu vyšetření zraněného v klinické praxi je vždy nutno zjistit zrakovou ostrost, činnost víček, motilitu bulbu a pupilární reakce! Ostrá i tupá poranění očnice jsou vždy závažná, neboť bývají ještě sdružena s dalšími poraněními lebky. Při podezření na frakturu orbity nebo přítomnost cizího tělíska je nutno provést RTG vyšetření, ultrazvukové vyšetření nebo CT (upřesní rozsah fraktury!).

Také např. u poranění víček a slzného aparátu je důležité zjištění mechanismu úrazu, neboť i banální natržení víčka může skrývat těžké postižení oka. Vždy je nutno pomýšlet na přítomnost cizího tělíska - zejména u dětí!

Dále je věnována pozornost poraněním bulbu nepenetrujícím (poranění, která primárně nenarušují celistvost obalů) i penetrujícím (nejsou příliš vzácná). Uvedeny jsou mechanismy úrazů (důležitá anamnéza!), rozsahy poškození, strategie léčení a pozdní komplikace. Traumatické poškození zrakového nervu (přímé i nepřímé) tvoří závěr kapitoly.

 

Seznam odborné literatury a rejstřík jsou samozřejmou součástí této velmi užitečné publikace. Vynikající obrázky jednotlivých postižení, názorné a doplňující přehledné tabulky dělají z předkládané publikace velice cenného pomocníka pro určení časné diagnózy, k optimální léčbě i k minimalizaci následků náhlých příhod v očním lékařství. Bude jistě vítanou příručkou pro mladé oční lékaře i lékaře v terénu, kterým mj. usnadní diagnostické a hlavně kompetenční rozhodování.

MUDr. Olga Wildová



ZPĚT na detail knihy