Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Záněty plic v intenzivní medicíně

Recenze

Komplexné dielo špecialistov z rôznych odborov jako kniha »Záněty plic v intenzivní medicíně« bolo na našom trhu lekárskou komunitou netrpezlivo očakávané. Určené je tým, ktorí sa denne alebo len občas dostávajú do diagnostických úvah a k liečbe pacientov so zápalovými ochoreniami pľúc.

 

Po úvodných kapitolách obsahujúcich historické poznámky, rozdelenie pneumónií, epidemiológii a etiológii autori rozoberajú patogenetické a patofyziologické aspekty zápalov pľúc. Vo čtvrtej a piatej kapitole sú uvedené vyšetrovacie metódy a diferenciálna diagnostika pneumónií. Za kapitolami venujúcimi sa komplikáciám a liečbe je pasáž o preventívnych opatreniach vo vzťahu k zápalom pľúc. Deviata kapitola je venovaná pneumoniím u pacientov s HIV/AIDS, desiata sa zoberá chýbami a omylmi v diagnostike a liečbe pneumónií. Záverečné kapitoly obsahujú fotodokumentáciu a vecný register. Každá kapitola je doplnená zoznamom literatúry, z ktorej je možné získať ďalšie informácie o analyzovanej problematike. Kniha je spracovaná prehľadne, s výbornou dokumentáciou. Usporiadanie kapitol má logickú náväznosť, úzko navzájom súvisia a rozvíjajú danú problematiku. Výber témy je mimoriadne aktuálny, tak z medicínskeho, jako aj zo spoločenského a ekonomického hľadiska.

 

Zápaly pľúc sú trvalým predmetom záujmu lekárov pracujúcich v intenzívnej medicíne. Na takýchto pracoviskách sú liečené nielen komunálne, ale i nozokomiálne pneumónie a pneumónie u imunokompromitovaných pacientov. Dielo obsahuje farmakologické aj nefarmakologické liečebné postupy, čo obzvlášť zvyšuje jeho hodnotu. Zdravotníckym pracovníkom poskytuje ďalšie možnosti aj v prípadoch, ktoré sa bežnými spôsobmi diagnostiky a liečby zvládnuť nedajú.

 

Po publikácii iste smahnu aj lekári iných medicínskych odborov. Nájdu tu poznatky o diagnostike a liečbe zápalov pľúc, ktoré môžu využiť aj pri liečbe pacientov, ktorí nie sú kriticky chorí. Cenné sú najmä diferenciálne diagnostické informácie.

Dielo by nemalo chýbať na pracovnom stole každého, kto pracuje v oblasti intenzívnej medicíny, ale ani u tých, ktorí liečia iných pacientov ohrozených zápalmi pľúc.

Popredný svetový intenzivista profesor Jean-Louis Vincent z Krasme Hospitál, Univerzity v Bruseli, v úvodnom slove tejto knihy uvádza svoje presvedčenie, že čitatelia v nej nájdu potešenie a podnety, ktoré rozšíria vzdelanie a pomôžu úspešnejšie liečiť pacientov. Nech je tomu skutočne tak.

Jozef Firment, FN Košice


Recenze

Pneumonie, podobně jako i jiná infekční a neinfekční onemocnění, změnila v posledních 50 letech svou »klinickou tvář«. Současně se změnily názory na etiologii i patofyziologii, k zásadnímu obratu došlo např. v terapii zásluhou objevu antibakteriálních látek. Změnilo se rovněž spektrum postižených i jejich prognóza. Zcela novou formou onemocnění se pak stala nozokomiální pneumonie. Její incidence není zanedbatelná a není dobrá ani její prognóza. Nejvyšší incidence nozokomiální pneumonie je (paradoxně) na jednotkách intenzivní péče (80-200/1000 nemocných/rok), nejčastěji jsou postiženi nemocní na umělé plicní ventilaci. Letalita na tuto tzv. ventilátorovou pneumonii je mimořádně vysoká (24-76 %).

 

K napsání knihy o problematice pneumonie na JIP si trojice hlavních autorů (a editorů) pozvala 14 spolupracovníků. Jejich složení (6 internistů, 3 mikrobiologové, 3 pneumologové, 2 infekcionisté, 1 rentgenolog a další) odráží skutečnost, že diagnostika a léčba tohoto onemocnění (syndromu?) se stala otázkou interdisciplinární.

 

Kniha má obvyklou strukturu: Dělení zánětů plic, epidemiologie a etiologie (12 s.), Patogeneze, patofyziologie a rizikové faktory zánětů plic (12 s.), Projevy zánětů plic a jejich vyšetřování (22 s.), Diferenciální diagnostika pneumonií z pohledu klinika (12 s.), Komplikace pneumonií (10 s.). Stěžejní kapitolou je Léčba pneumonií (58 s.) s velmi podrobnými částmi o antimikrobiální léčbě, kyslíkové léčbě a metodách umělé plicní ventilace. Text pokračuje podkapitolami seznamujícími s problematikou péče o hemodynamiku, s umělou výživou a rehabilitací. Aktuální kapitolou je Postižení plic a infekce HIV/AIDS; zajímavá je pak kapitola s názvem Chyby a omyly v diagnostice a léčbě pneumonií.

Obrazová dokumentace (zobrazovací metody) je (ke škodě klinických kapitol) zařazena na konci jako příloha. V knize je jen několik schémat, zato neúměrně velikých (kapitola 7).

 

Celkový dojem z knihy je velmi dobrý. Jednotlivé kapitoly jsou proporcionální, předkládané informace jsou aktuální a mají interdisciplinární rozsah, výrazná akcentace na léčbu je správná i potřebná. Tím se kniha stala nejen sborníkem současných vědomostí o zánětech plic jako jedné z nozokomiálních infekcí (doposud u nás nediagnostikovaných, neevidovaných a jakoby neexistujících!), ale i velmi potřebným vodítkem při rozhodování o léčbě.

Komu knihu doporučit? Samozřejmě všem intenzivistům a pracovníkům na všech oborových JIP a ARO, a také lékařům, kteří pracují jako odborní konziliáři pro JIP a ARO.

prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.


Recenze

Zánět plic je akutní zánětlivé onemocnění, které postihuje plicní alveoly, respirační bronchioly a plicní intersticium. Pro těžký a velmi často smrtící průběh byla pneumonie jednou z nejstarších chorob, která byla nejen pojmenována, ale u které byla stanovena již v dávné historii určitá diagnostická kritéria.

V současné době představují záněty plic stále závažný celospolečenský problém a i v době účinné antimikrobiální léčby jsou nejzávažnější ze všech respiračních infekcí. Diagnostika a léčba komplikovaných pneumonií vyžaduje nyní mezioborovou spolupráci řady odborníků.

 

Dělení pneumonií, jejich etiologie, včetně pneumonií komunitních a nozokomiálních, v úvodní kapitole má především didaktický význam, při kterém si lékař obnoví stávající a doplní zcela nové poznatky dané problematiky. Úmrtnost na tuberkulózu je u nás nízká, incidence však stoupá u starších nemocných a v rizikových skupinách. Do této kapitoly jsou zařazeny rovněž pneumonie u imunokomprimovaných pacientů.

 

Přehledně a instruktivně autoři zpracovávají projevy zánětů plic a jejich vyšetřování (podrobná anamnéza, laboratorní nálezy a jejich interpretace, přehled zobrazovacích metod včetně odběrů materiálu na bakteriologické vyšetření - sputum, bronchoskopické odběry, mikrobiologická diagnostika a její interpretace), stejně jako diferenciální diagnostiku pneumonií. Podrobně jsou uvedena možná postižení - infekční etiologie i etiologie neinfekční: ventilační poruchy, srdeční selhávání, plicní embolie a plicní infarkt, dále např. další poškození plic (kyslíkem, transfúzemi, nádorová onemocnění a další). Komplikace pneumonií jsou zpracovány v samostatné kapitole.

 

Velká pozornost je věnována léčbě pneumonií a jejím zásadám. Indikace k hospitalizaci nemocného i na pracoviště intenzivní medicíny jsou uvedeny přehledně, pro názornost jsou doplněny tabulkami.

Antimikrobiální účinnost antibiotika je základním předpokladem úspěšné léčby. Určuje ji citlivost vyvolavatele infekce k podané látce. Sleduje se klinická účinnost, klinická bezpečnost antibiotické léčby i bezpečnost epidemiologická. Farmakoekonomické aspekty doplňují cenné informace o terapii. Přehledné tabulky, např. o cílené antibiotické léčbě dle původce, jsou nejen shrnutím, ale cenným doplněním odborného textu. Pozornost je věnována rovněž syndromu akutní respirační tísně (ARDS), hemodynamice pacientů, vnitřnímu prostředí, výživě a podpoře imunity. Součástí léčby pneumonií je i dechová rehabilitace a fyzioterapie, které jsou v publikaci také popsány.

Téma terapeutické punkce hrudníku a hrudní drenáže (doplněné schématem techniky provedení ) uzavírá tuto důležitou kapitolu.

 

Cennou částí knihy je kapitola uvádějící možnosti prevence zánětů plic (nozokomiální, aspirační aj.). Samostatně je pak zpracováno postižení plic u infekce HIV/AIDS, včetně popsané diagnostiky a terapie.

 

Závěrečná kapitola upozorňuje na chyby a omyly v diagnostice pneumonií spočívající např. v podcenění anamnézy, v mylné interpretaci rentgenových nálezů, v nesprávné interpretaci biochemických výsledků nebo ve špatné interpretaci výsledků vyšetření biologického materiálu.

Autoři upozorňují na význam konzultace s antibiotickým centrem při zahájení cílené antibiotické léčby na lůžku. V případě nozokomiálních infekcí je pak nutná spolupráce s mikrobiologem a ústavním hygienikem

 

Výborná snímková dokumentace ilustrující jednotlivé popsané plicní změny je zařazena na závěr knihy. Odborná literatura je uvedena za každou kapitolou; seznam zkratek v úvodu a slovní rejstřík na konci publikace doplňuje odbornou publikaci, která je nejen komplexním pohledem na problematiku zánětů plic, ale také přehledem diagnostických a terapeutických možností současné medicíny.

MUDr. Olga Wildová



ZPĚT na detail knihy