Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Křeslo pro Fausta 2004

Rozhovory vedl a k vydání připravil Jaroslav Hořejší

Recenze

Každý obor, tedy i medicína, má svou historii, ta však není pouze akademickou disciplínou - tvůrci historie a zároveň i jejími svědky jsou lidé. A kromě toho lékař je živ nejen medicínou. I těmito slovy lze charakterizovat poselství pořadu Křeslo pro Fausta, který měl svou premiéru začátkem roku 2000 v akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK v pražském Faustově domě. Tam si loni mohli návštěvníci vyslechnout například vyprávění prof. Ctirada Johna o tom, že volba životního povolání pro něj vůbec nebyla jednoduchá - nějakou dobu v poválečných letech váhal mezi literaturou, divadlem a medicínou. Stejně tak prof. Josef Bilder už byl přijat na studium architektury, ale vzápětí se s ohledem na přání svého otce přehlásil na medicínu, čehož ale potom nikdy nelitoval. Osobní nota ostatně hraje ve výpovědích všech protagonistů faustovských podvečerů velmi podstatnou roli.

 

Dramaturgie Křesla pro Fausta svedla do loňského ročníku osobnosti několika generací a různé orientace - od prof. Heleny Raškové, která mohla zasvěceně hovořit o vývoji farmakologie už od předválečných let, až po Pavla Horáka, který se jako ředitel trojice pražských fakultních nemocnic zabývá posledními trendy v organizaci práce i v ekonomice velkých zdravotnických zařízení. Základní problémy rozvoje moderní medicíny (a nejen medicíny) se ovšem nemění - jedná se o protiklad technického pokroku a lidského rozměru. Tak mohl například už zmíněný prof. Ctirad John prohlásit, že v moderní medicíně by neměla etika pokulhávat za vědou a technikou, nebo emeritní přednosta Ústavu vědeckých informací 1. LF UK a VFN František Choc připomenout, že způsob práce s informacemi se zásadně změnil, ale lidé zůstávají stále stejní. Každý host ve faustovském křesle ovšem také využil příležitosti k tomu, aby formuloval své profesní krédo, s jakým působí v tom kterém oboru medicíny.

 

Pozvání loni přijaly i osobnosti, které nejsou členy akademické obce první lékařské fakulty UK - kromě už citovaného emeritního děkana lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně prof. Josefa Bildera to byl děkan 2. lékařské fakulty UK Josef Koutecký a předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Soubor rozhovorů z Faustova domu je symbolicky věnován prof. Zdeňku Lojdovi, emeritnímu prorektorovi Karlovy univerzity, který zemřel pouhých několik týdnů poté, co z křesla pro Fausta promlouval k hostům pořadu.

Mgr. Martin Tarant



ZPĚT na detail knihy