Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Dějiny kardiologie

Recenze

VYŠLO MIMOŘÁDNÉ DÍLO VE SVĚTOVÉM ODBORNÉM PÍSEMNICTVÍ: DĚJINY KARDIOLOGIE

Péče o zdraví je stará jako lidstvo samo. Proti utrpení, nemocem a smrti se lidé vždy pokoušeli bojovat ze všech sil a dostupných prostředků. Proto je medicína jednou z nejstarších věd, proto nás její úspěchy i neúspěchy tak zajímají a nepřestanou zajímat ani v budoucnosti. V plné míře to platí o kardiologii - oboru vnitřního lékařství, zabývajícího se diagnostikou a nechirurgickou terapií onemocnění srdce. Souvisí to také se skutečností, že kardiovaskulární choroby jsou hlavní příčinou úmrtí ve většině vyspělých zemí.

Mimořádná (včetně ceny) je monografie Martina Riedela (brněnského rodáka, absolventa tamější lékařské fakulty - 1972, po praxi na interním oddělení ve Zlíně a pražském IKEMu působícího od roku 1983 jako kardiolog a pneumolog v Německém srdečním centru v Mnichově, které je klinikou při mnichovské Technické univerzitě, autora nebo spoluautora řady publikací z oblasti kardiopulmonální problematiky) Dějiny kardiologie (Galén, Praha 2010, 1. vyd., 668 str.). Nemá ve světovém písemnictví obdobu, popisuje 2500 let historie kardiologie a snaží se zařadit její specifický vývoj do kontextu přírodních věd všeobecně i do rámce dané doby, společnosti a světonázoru. Sleduje vývoj lékařských i laických znalostí o hlavních nemocech srdce, rozvoj vyšetřovacích metod, objevy medikamentů, ale autor nás zasvěceným způsobem vtahuje i do životních a profesních příběhů mnoha osobností (Galén, Harvey, Ludwig, Einthoven, Heymans, Forssmann, Richards, Counand etc.). Kniha obsahuje téměř 700 ilustrací, které živě dokumentují náš měnící se náhled na to, co srdce je a co představuje, nejen z lékařského hlediska.

Americký historik medicíny a jeden z prvních profesorů dějin lékařství jako studijního univerzitního oboru Henry E. Sigerist napsal před půl stoletím v předmluvě ke svému velkolepému dílu Začátky medicíny: „Jako v každém uměleckém počinu nalezneme i v knihách pojednávajících o historii silný subjektivní tón. Historik však nemůže tvořit volně jako básník. Předmět jeho tvorby je předem dán a přísné metody historického bádání jsou otěžemi jeho fantazie. Nicméně jde o mou zkušenost, kterou předávám dále, o můj výklad dějin, který na základě své práce považuji za pravdivý." Metodologické zásady Sigeristovy školy, ovlivňující historiografii medicíny nejen v USA stejně jako v Evropě, platí i pro tyto Dějiny kardiologie. Časově uspořádaný přehled dějů (mýty a první koncepce, antika, středověk, renesance a přechod k novověku, 17. století - první biologická revoluce, 18. století - střet mechanismu s vitalismem, základní výzkum v 19. století - druhá biologická revoluce, klinická kardiologie 19. století, 20. století), náčrt důležitých témat v jednotlivých pasážích (vyšetřovací metody v kardiologii, srdeční rytmus a elektrofyziologie, choroby tepen, chlopenní vady, srdeční selhání, plicní oběh, vrozené srdeční vady, kardiochirurgie, dějiny parakardiologie) spolu s příslušnou obrazovou dokumentací i chronologické propojení epoch a epizod mají objektivní základ v historických pramenech, které osvětlují tehdejší události.

Znalost uváděných reálií je užitečná nejen pro čtenáře z řad odborné lékařské veřejnosti, ale pro všechny ostatní zájemce o vývoj medicíny a zdravotní péče od nejstarších dob až po „žhavou" současnost. V jistém smyslu je dílo i poklonou lékařskému povolání a především těm, kteří mu zasvětili celý svůj život.

Bohumil Tesařík


Recenze

KNIHY O HISTORII MEDICÍNSKÝCH OBORŮ

Dvě přitažlivé knihy určené zájemcům o dějiny medicíny představilo v poslední lednové dekádě nakladatelství Galén. V obou případech jsou autory renomovaní lékaři a obě monografické publikace jsou i velmi dobře vydavatelsky zpracovány.

 

Dějiny kardiologie

(Galén, 668 stran, 1500 Kč, ISBN: 978-80-7262-614-4)

Impozantní monografie s téměř sedmi stovkami obrázků a fotografií byla pokřtěna 25. ledna v Akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK ve Faustově domě v Praze. Autorem je prof. MUDr. Martin Riedel, CSc., F. E. S. C., z Deutsche Herzzentrum Technische Universität v Mnichově. Prof. Riedel žije již tři desítky let v Německu, Dějiny kardiologie však napsal česky. Jak sám říká, byl zvědav, zda je v češtině ještě schopen soustavně psát. Kniha vznikala postupně více než šestnáct let. Snaží se popsat vývoj názorů na funkci srdce, cév a jejich nemocí od nejstarší doby a zabývá se kognitivními, technologickými i společenskými aspekty tohoto vývoje. „Co se týče konce, závisí volba data na tom, jak dalece se autor odváží posuzovat současnost. Průlom v klinické kardiologii nastal teprve před sto lety; od té doby je nárůst našich poznatků exponenciální," píše se v úvodu.

Knihu, kterou vydalo pražské nakladatelství Galén, pokřtili prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., F. E. S. C., a prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., z II. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha.

 

Historie československé, české a slovenské ortopedie

(Galén, 180 stran, 500 Kč, ISBN: 978-80-7262-629-8)

Knižní almanach vycházející jako zvláštní číslo Acta Chirurgiae Orthopaedicae et Traumatologiae čechoslovaca mapuje vývoj oboru ortopedie v České i Slovenské republice. Šéfeditorem publikace, která byla slavnostně pokřtěna 21. ledna v pražské Novoměstské radnici, je prof. MUDr. Oldřich Čech, DrSc.

Prof. Čech patří mezi nejvýznamnější postavy české ortopedie a jeho přínos pro rozvoj oboru je enormní. Jeho činnost je úzce spojena s érou nastupující moderní operační ortopedie a traumatologie, s dobou, kdy vznikla ortopedie jako samostatný obor, i s obdobím, kdy se traumatologie pohybového aparátu a páteře stala jeho nedílnou součástí. K této změně přispěl prof. Čech velkým osobním podílem, takže bezesporu patří k zakladatelům moderní etapy české ortopedie.

Publikace vedle celistvého zmapování počátků a vývoje oboru přináší např. i stati o nejvýznamnějších osobnostech, které se na rozvoji československé ortopedie podílely (Eduard Albert, Karel Maydl, Adolf Lorenz, Otakar Kukula, Rudolf Jedlička, Stanislav Kostlivý, Stanislav Tobiášek, Vítězslav Chlumský, Jan Zahradníček, Bedřich Frejka, František Burian, Božidar Špišič, Miroslav Jaroš), věnuje se činnosti odborných ortopedických společností ve společném státě, respektive v ČR a v SR, nabízí seznam ortopedických pracovišť v ČR atd. Tato mimořádná publikace vychází v omezeném nákladu a bude nakladatelstvím distribuována pouze na základě závazných objednávek.



ZPĚT na detail knihy