Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

The Vole - hraboš hrdina - AUDIOKNIHA

(z cyklu Konopných pohádek)

Recenze

TŘEŠŇÁKŮV HRABOŠ NAŠEL SVŮJ HLAS

 

Vlasta Třešňák není pouze písničkářem par excellence, známý je též jako autor velice osobitých knih. Jeho poslední text, The Vole - hraboš hrdina, který vyšel knižně na jaře, nyní vychází ve vynikající interpretaci Jana Hartla jako audiokniha. A předem můžeme prozradit: je to úžasná prča!

Jen považte: Luboš, který je čirou náhodou hrabošem, prožívá nicméně příhody, o nichž si běžný smrtelník může nechat jen zdát. Setkává se s lidmi, o kterých čítáme pouze v novinách či bulváru, přičemž celé to lze označit jedním slovem: bejkárna. Anebo také pěkný úlet. Tak třeba, když hraboš Luboš, společně s dalšími hraboši, zachrání Prahu před stoletou vodou či když jako člen souboru Bambini di Karlín odletí i s kapelmajstrem, jímž je Maestro Bohouš dirigent Hulínský, na zájezd do USA a ve Washingtonu se zatoulá - což by pro hraboše neměl být zase až takový problém - až na toaletu Baracka Obamy, nebo když se setká s Babičkou... Ovšem díky Třešňákově daru podávat vše s patřičnou nadsázkou, pracovat se slovními hříčkami, vtipně komolit skutečná známá jména a stejně tak vtipně narážet na různé mediální i nemediální události, zároveň tyto narážky nechávat nedopovězené, díky tomu všemu je četba Třešňákovy knihy skutečným požitkem. Čtenáře totiž autor bere jako rovnocenného partnera, jako kdyby na něj spiklenecky pomrkával: „Tak co, došlo ti to? Víš, koho jsem to zrovna natřel?"

Třešňák píše o svém okruhu známých, například o Václavu Havlovi, Pavlu Landovském (zde Planďák), Androši Lysohlávkovi (Ivan Martin Jirous) či Vlastě Chramostové, o lidech, které má rád (například Jan Neruda, sir Baden-Powell, Jaroslav Foglar, Bohumil Hrabal, Jiří Kolář), ale také o lidech, kteří mu zcela jasně, řečeno eufemisticky, nesedí - jako příklad poslouží „nížinný svišť K. Nížák" či „trucprezident V. Kraus" nebo starosta Bémr. Děj se přitom neustále mění, přelétá v jedné nekončící férii z jednoho místa Prahy na druhé, nic není nemožné, a s každým dalším zvratem si lze jenom přiznat, že vás autor opět dostal.

Není proto vlastně vůbec překvapivé, že se nakladatel rozhodl vydat Hraboše hrdinu i v podobě čtyři hodiny trvající audioknihy. Výtečnou volbou byl výběr Jana Hartla, který Třešňákův podvratný text interpretuje přesně podle jeho intencí - vážně, nicméně stále v jeho hlase cítíme ono stejné pomrkávání, o němž již byla řeč. Je to ideální řešení, protože načíst jej nějaký humorista z povolání, bylo by to kontraproduktivní. Protože, jak již bylo řečeno, je to sice prča, ne však bžunda!

Tak například scéna rautu na radnici, kde se slaví záchrana Prahy před potopou, starosta Bémr se pochvaluje, že „jsem zachránili supermarket Albert" a nechává se fotit na volební billboard s Yoko Ono, a aby se neřeklo, zachránci Lubošovi připnou „medaili za chrabrost Za sichrhajc!" Hraboše Luboše ovšem takové jednání, zvláště když je povzbuzován remcalem, mladým boháčkem Planďákem, pochopitelně urazí, a tak se chce Bémrovi a celé radnici revanšovat. A pomsta je to vskutku sladká: prohrabe se do kanalizace, všechny odpady ucpe, a do toho, který vede až na starostovu toaletu, vhodí onen odznáček. A stalo se, že, jak píše Třešňák, „městská kloaka, i se špičatou sichrhajckou, pod tlakem vytryskla zespodu do furt obsazené cibulové sedací soupravy WC na městské radnici! No, Bémr...!"

Josef Rauvolf


Recenze

TŘEŠŇÁKŮV PŘÍBĚH THE VOLE - HRABOŠ HRDINA DOSTAL HLAS

 

Praha - Pohádkový příběh Vlastimila Třešňáka The Vole - hraboš hrdina vychází jako audiokniha. Zvukovou podobu autorského výběru z oblíbené knihy namluvil Jan Hartl v domácím studiu Vladimíra Merty, který se ujal hudební režie. Téměř čtyřhodinovou nahrávku doplnilo hudebními miniaturami improvizované trio ve složení Třešňák na bicí, uznávaný básník, kritik a jazzman Jan Štolba s tenorsaxofonem a Merta na tamburínu.

The Vole - hraboš hrdina je první audioknihou z téměř dvacetileté produkce nakladatelství Galén. Devadesátiprocentní podíl na trhu zaujímá podle statistik české sekce Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) mluvené slovo z produkce Supraphonu.

Kniha známého písničkáře vyšla v závěru loňského roku a vzbudila velký ohlas. „Šla jsem dovnitř (do knihkupectví) a knížku koupila, čímž jsem si připravila báječného Silvestra," napsala například v Lidových novinách Petruška Šustrová.

Třešňák, folková hvězda sdružení Šafrán, malíř, spisovatel a nyní převážně rockový hudebník, napsal pohádkovou knihu, jejíž děj se neodehrává za tradičními „devatero řekami a devatero horami", ale v pražských Hlubočepích a okolí.

Dvaašedesátiletý Třešňák v 70. letech patřil spolu s Mertou, Dagmar Voňkovou, Petrem Lutkou a Jaroslavem Hutkou k nejvýznamnějším představitelům tuzemské písničkářské scény, byl rovněž zakládajícím členem sdružení Šafrán. Je signatářem Charty 77 a po nátlaku StB odešel v roce 1982 do exilu. Jeho první a patrně nejslavnější album Zeměměřič vyšlo poprvé ve Švédsku zásluhou Jiřího Pallase, který je sestavil z ilegálních nahrávek. Album se stalo legendou, kritik Jiří Černý o něm napsal, že je nezařaditelné, osobité a že po Krylově Bratříčkovi a Mertových Baladách z Prahy znamená třetí výrazný mezník české folkové písně. Dnes vystupuje se svojí bluesrockovou skupinou Band. Zatím poslední album Němý suflér vydal před dvěma lety, letos ještě připravuje rozšířenou reedici své druhé desky Koh-i-noor. Nové sólové album chystá v příštím roce.


Recenze

JAN HARTL ČTE THE VOLE, KONOPNÉ POHÁDKY VLASTIMILA TŘEŠŇÁKA

 

Jako svérázný dárek k novému školnímu roku vychází první audiokniha nakladatelství Galén, pohádkový příběh Vlastimila Třešňáka s česko-anglickým názvem The Vole - hraboš hrdina. Interpretace se originálně zhostil Jan Hartl. iDNES.cz přináší ukázky ze tří kapitol.

Když tato kniha známého písničkáře v závěru loňského roku vyšla, vzbudila mimořádný ohlas. Vlastimil Třešňák, někdejší hvězda folkového sdružení Šafrán, malíř, spisovatel a nyní převážně rocker, se pohádkovým motivům nikdy nevyhýbal. Znalci jeho díla opatrují vydání novely ...a ostružinou pobíd koně, románem Evangelium a ostružina se autor k tématu i příběhu po letech vrátil, ale skutečnou pohádkovou knihu vydal až tentokrát.

Příběh knihy, mající podtitul Z cyklu Konopných pohádek, se nedá dost dobře popsat. A jedině ten čtenář, který se do četby ponoří a přistoupí na nabídnutou hru, to je rozmotávání smyček, odhalování drobných pastí a skrývaček, které autor marnotratně trousí po celé knize, ocení, jak autora asi psaní bavilo. Kniha se neodehrává za notně obehranými devatero řekami a devatero horami, nýbrž v pražských Hlubočepích a okolí.

A pak se v lednu 2012 sešlo ve studiu Vladimíra Merty několik osobností, aby knihu přenesly do dalšího rozměru. Člen činohry Národního divadla Jan Hartl knihu svým přednesem proměnil ve čtyřhodinový umělecký zážitek. Hudebně se k nahrávce přidalo i velmi neobvyklé trio: sám autor Vlastimil Třešňák na bicí, uznávaný básník, kritik a jazzman Jan Štolba s tenorsaxofonem a jako třetí i režisér natáčení Vladimír Merta, ač fenomenální kytarista, překvapivě pouze na tamburínu.

Ondřej Bezr


Recenze

TŘEŠŇÁK SI HRAJE SE SLOVY I LIDMI

 

Poprvé rozšířilo nakladatelství Galén svou edici netradičních a nekonformních autorů Olivovníky o audioknihu: sáhlo po knížce Vlastimila Třešňáka The Vole - hraboš hrdina. Už její knižní vydání vyvolalo sympatický ohlas pro autorovu hravost a nápaditost, s níž si - pro pobavení kamarádů - podává situace i osoby všem dobře známé.

Příběhy, jež autor řadí do cyklu Konopných pohádek a pro zvukovou podobu je osobně vybral, čte za podpory hudební režie Vladimíra Merty Jan Hartl. Vydalo jim to na více než čtyři hodiny poslechu. A třeba říci, že se ani chvíli posluchač nenudí.

Jak už osobnost autorova naznačuje, nejde samozřejmě o pohádky pro děti na dobrou noc. Je to rozmarné čtení, v němž se hraboši z Hlubočep (už název znamená anglicko-českou hříčku) stali „obětí" autorovy hry na roztomilou personifikaci. Prožívají lidské a typicky pražské, zároveň ovšem dost „ujeté" situace - ve svatební den v pátek třináctého se nevěsta Boženka pro svého nastávajícího, udatného hraboše Luboše, oblékla za Adinu Mandlovou, na svatbě jim hraje podzemní kapela The PVC Peoples, při plavbě po Vltavě na svatebčany povykují disidenti, Jiří Kolář je celý ulepený od svých muchláží a Václav Havel s pytlem na zádech píše pro kamarádku Vlastu Babku Kuráž a sbírá materiál na sbírku Recepty Olze...

 

Vtip a fantazie

Že jde o „konopné pohádky", jimiž Vlasta Třešňák bavil kamarády, dokládají nejen sem tam levitující hrdinové či obrazy, ale také letmé zmínky o „zeleném balíčku magoráčku"... Dětem by se to všechno nevysvětlovalo snadno, dospělí se ale nepochybně dobře baví. Už jen pro to množství nápadů, jimiž Třešňák vyšperkoval svůj text, pro sledování známých postav a událostí, na něž v každém řádku odkazuje vtipnými variacemi, pro tu schopnost dělat si legraci ze sebe i z přátel a ve zkratce glosovat všechno, s čím se našinec ve veřejném prostoru denně potkává.

Není pochyb o tom, že se v domácím Mertově studiu všichni dobře bavili, v hlase Jana Hartla se to snadno pozná. Audiokniha má navíc proti knižní verzi zábavného textu výhodu mimořádně vhodného hudebního dokreslení. Pro tyto účely se vytvořilo zajímavé trio spřátelených muzikantů: Vlastimil Třešňák hraje na bicí, básník, kritik a jazzman Jan Štolba na tenorsaxofon a také Vladimír Merta se přidal - pro změnu na tamburínu.

Obálku zdobí obraz Vlasty Třešňáka, který se opět projevil jako všestranný, a když se mu chce, tak rozhodně zábavný spisovatel, hudebník i malíř.

Marta Švagrová



ZPĚT na detail knihy