Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Dětská kardiologie

Recenze

Předkládaná publikace renomovaných autorů vychází z monografie profesora Šamánka a jeho spoluautorů, která vyšla v roce 1983. Od té doby došlo v diagnostice a léčbě srdečních chorob u dětí ke značným pokrokům. Postupným zaváděním celoplošného prenatálního screeningu vývojových anomálií se v České republice výskyt složitých srdečních vad u novorozenců snižuje.

 

Úvod publikace tvoří přehled anatomie, embryologie a fyziologie. Při popisu srdečních struktur autoři vycházejí z terminologie školy profesora Andersona z Londýna.

Ve druhém oddílu je velká pozornost věnována vyšetřovacím metodám. Dostupnost a přesnost echokardiografie musí vždy navazovat na podrobnou anamnézu, pečlivé klinické vyšetření, zhodnocení stavu dítěte a jeho objektivních obtíží. Nativní snímek srdce a plic stále přináší cenné informace. Nezastupitelnou úlohu má echokardiografie, kvalitní zobrazení snímaných struktur v různých hloubkách poskytují multifrekvenční sondy. Vývoj prenatální ultrazvukové diagnostiky umožňuje včasné rozpoznání vývojových vad plodu, včetně srdečních anomálií (lze tak dle rozhodnutí rodiny buď ukončit těhotenství, nebo naplánovat optimální termín porodu ve specializovaném zařízení, a zahájit ihned adekvátní léčbu). Především pro klíčový diagnostický význam uvádějí autoři podrobně všechny postupy při echokardiografickém vyšetření. Technický pokrok v katetrizačních metodách dal možnost léčbě vrozených vad intervenční katetrizací, jejichž význam stále narůstá. Mimo paliativních zákroků představují katetrizační intervence v mnoha případech také definitivní léčbu a úpravu vrozené vady (až 30 %).

 

Třetí, rozsáhlý oddíl je věnován vrozeným srdečním vadám. Zahrnuje etiologii, chromozomální odchylky a defekty jednoho genu, rizika postižení i prevalenci výskytu. U všech vad jsou podrobně uvedeny klinické projevy, nutná vyšetření, podrobná léčba i její výsledky. Pozornost je věnována častým vadám (defekt síňového, komorového a atrioventrikulárního septa, izolovaná otevřená tepenná dučej, Fallotova tetralogie, transpozice velkých arterií, aortální stenóza), popsány jsou i vady s menší frekvencí výskytu (aortopulmonální okno, arteriální trunkus, anomálie plicních žil, interrupce aortálního oblouku), vady vzácné (cor triatriatum, trikuspidální atrézie) i vady fatální (syndrom hypoplastického levého srdce).

 

Do čtvrtého oddílu jsou zařazeny poruchy srdečního rytmu, synkopa a náhlé úmrtí. Zánětlivá srdeční onemocnění jsou obsahem další, samostatné části, stejně jako kardiomyopatie, kardiovaskulární postižení u metabolických onemocnění a velmi vzácné srdeční nádory.

Preventivní kardiologie je zaměřena na záchyt hypertenze především v dětském věku, právě tak jako prevence aterosklerózy v dětství. Zde dominují především rizikové faktory (ovlivnitelné a neovlivnitelné!). Program prevence rizikových faktorů aterosklerózy pro děti i dospívající vychází z doporučení American Heart Association (AHA) a z doporučení pro diagnostiku a léčbu hyperlipoproteinemií v dětství České společnosti pro aterosklerózu.

 

Léčebné postupy a mezioborová problematika jsou rovněž podrobně zpracovány v závěrečném oddíle. Princip intenzivní péče je u dítěte se srdečním onemocněním založen vždy na analýze funkce základních tělesných systémů. Jednotlivé kapitoly se věnují poruchám srdečního rytmu, plicní hypertenzi, farmakologickému ovlivnění tepenné dučeje, anémii, poruchám hemostázy a koagulační terapii. Všeobecná doporučení pro děti a mladistvé se srdeční vadou (tělesná aktivita, sport, cestování, ošetření při nemoci, těhotenství pacientek se srdeční vadou, začlenění do povolání), dále srdeční transplantace (indikace a kontraindikace, jejich komplikace) a méně častá onemocnění cév a lymfatického systému u dětí jsou témata závěrečných kapitol této vynikající publikace. Na konci knihy je uveden seznam doporučené literatury. Výstižný text výborně a instruktivně doplňuje dokonalá obrazová dokumentace, grafy, schémata a přehledné tabulky.

 

Monografie je určena dětským kardiologům, neonatologům a pediatrům. Vzhledem k nové situaci, kdy v populaci díky úspěšným operacím komplexních vrozených srdečních vad přibývají dospělí vyžadující další celoživotní dohled kardiologa, stává se tato kniha cennou také pro kardiochirurgy, kardiology dospělých a anesteziology, kteří nemocné s vrozenou srdeční vadou rovněž ošetřují.

MUDr. Olga Wildová


Recenze

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale poslední »Dětská kardiologie« vyšla bezmála před čtvrt stoletím (1983). Jejím hlavním autorem a editorem byl prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., a spolupracovníci. Je vhodné připomenout, že nebyl jen hlavním a prvním autorem, ale i autorem výsostně povolaným. Svého úkolu se zhostil bezchybně.

Od té doby ale uplynulo téměř 25 let a kardiologie (jak dětská, tak kardiologie dospělých) prodělala řadu změn. Významně se změnily nejen diagnostické možnosti, ale i léčebné postupy. Do diagnostiky vstoupily zásadním způsobem např. ultrazvukové metody (TM, 2D, 3D, dopplerovské techniky) a elektrofyziologie. Dnes se snadno neinvazivně diagnostikuje to, co se před 25 lety těžce diagnostikovalo invazivně. Léčba využívá zásadním způsobem metody intenzivní medicíny, intervenční kardiologie a moderní anesteziologie. Proto se nyní běžně operuje to, co bývalo dříve považováno za inoperabilní. A tak není divu, že výsledky dětské kardiologie (včetně dětské kardiochirurgie) jsou obdivuhodné.

 

Nepřekvapí, že editorem nové monografie je prof. MUDr. Václav Chaloupecký, CSc., a spoluautory z poloviny pracovníci Dětského kardiocentra v Praze-Motole. Vždyť kdo jiný by měl větší odbornostní oprávnění tento titul napsat. A je pěkné, že knihu dedikovali prof. MUDr. Milanu Šamánkovi, DrSc.

 

Publikace je velkého formátu, má 444 stran a obsah obvyklý u velkých kardiologií. Kapitoly první části se zabývají embryologií (jak také jinak u oboru, jehož hlavní náplní je diagnostika a léčba vrozených srdečních vad!), anatomií a fyziologií srdce. V druhé části jsou zařazeny informace o vyšetřovacích metodách (Klinické vyšetřovací metody, Elektrokardiografie, Rentgenové vyšetření, Echokardiografie, Diagnostická srdeční katetrizace, Angiokardiografie, Intervenční katetrizace, Radionuklidové metody, Zátěžové vyšetření, Magnetická rezonance, Plicní funkce). Nejrozsáhlejší částí (téměř 180 stran) jsou kapitoly sdružené ve třetím oddíle pod názvem Vrozené srdeční vady. V ní je představeno 34 vrozených srdečních vad. Vlastní text má převážně fixní vnitřní strukturaci, je bohatě a kvalitně obrazově dokumentován. Většinou se dobře čte, především proto, že je stručný, výstižný i přehledný.

Knihu zakončuje doporučená literatura, uvádějící 28 pramenů publikovaných vesměs po roce 2000, a stručnější rejstřík (vzhledem k rozsahu knihy). Seznam použitých zkratek je umístěn na začátku publikace.

 

Monografii vydalo nakladatelství Galén s pečlivostí jemu vlastní. Bezchybný tisk a na křídovém papíře reprodukované obrázky zobrazovacích metod formální kvalitu této monografie zvyšují.

Komu knihu doporučit? Spolu s autory ji doporučuji především dětským kardiologům, pediatrům a neonatologům, protože ti všichni se s dětskými kardiaky především setkávají. Ale i nespecializovaní pediatři v ní najdou poučení a budou z ní mít užitek.

prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.



ZPĚT na detail knihy