Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Syndrom bolestivého kolena

Recenze

Kolenní kloub je největším a nejvíce zatěžovaným kloubem pohybového ústrojí člověka. Jeho zátěž se navíc zvyšuje při pracovních a sportovních aktivitách. Mimo fyziologického opotřebování je rovněž ohrožen ve všech směrech případným úrazem, systémovým kloubním postižením, záněty i nádorovým onemocněním. Izolované postižení kolenního kloubu bývá často diagnostickým problémem praktického lékaře, ortopeda i revmatologa.

 

Úvodní kapitola je věnována anatomii kolenního kloubu a v ilustrujících schématech dokumentuje složitost jeho stavby. Podrobné klinické vyšetřovací metody začínají anamnézou, aspekcí, palpací a podrobným popisem vyšetření pohyblivosti kloubu a jejich interpretací. Ke klinickému vyšetření se řadí rentgen, kde nativní snímek kolena zůstává stále základním zobrazovacím vyšetřením. Rentgenové diagnostice jednotlivých chorobných stavů (např. revmatoidní artritida, juvenilní idiopatická artritida, sklerodermie, artritidy se spondylitidou, osteoartróza, revmatické syndromy infekčního původu, kloubní nádorůy a léze jim podobné a další) je věnována pozornost v samostatné kapitole.

Možnost zobrazení téměř všech struktur kolenního kloubu dává v současné době ultrasonografické vyšetření, poněkud omezené možnosti jsou uvnitř kloubu. Dobře zachycena může být tekutina i cystické útvary, artrotické změny i komplikace pooperačních stavů. Výhodné je použití ultrasonografie mj. při vyšetření novorozeneckého a dětského kloubu.

Magnetická rezonance (MR) je v současnosti používána pro zobrazování všech částí lidského těla. Zásadní kontraindikací je přítomnost kovových implantátů v těle vyšetřovaného. K základnímu seznámení s uvedenou metodou je popsána technika MR vyšetření, zobrazení a hodnocení nálezů (poškození vazů, ruptura, postižení chrupavky, synovitidy a přítomnost výpotku), finanční náklady i výtěžnost metody pro dané indikace.

Další popsanou diagnostickou metodou je artroskopie. Tato endoskopická metoda umožňující z minimálního přístupu vizuální diagnostiku i operační řešení nitrokloubních poranění i dalších patologických stavů dramaticky změnila diagnostiku i terapii kloubních traumat i dalších patologií. Je velice výhodná pro svou malou invazivitu, zlepšení diagnostiky a minimalizace komplikací. Vyšší pořizovací náklady jsou převýšeny jejími výhodami.

 

Po diagnostických metodách je pozornost věnována nejčastějším postižením u systémových revmatických onemocnění, jejich klinickému obrazu a diferenciální diagnóze. Infekční postižení měkkých tkání tvoří samostatnou kapitolu (burzitidy, osteomyelitida), zahrnující i infekční artritidy (vážné destrukční onemocnění!), tuberkulózy kolenního kloubu i gonokokovéé postižení kolena.

 

Traumatická postižení a sportovní úrazy jsou zvláště u kolenního kloubu velice časté, proto je zdůrazněno především vyšetření aspekcí, rozsah pohybu, hybnost a použití speciálních manévrů při vyšetření menisků (McMurrayův test, testy Apley, Payr, Steinmann). Kromě klinického obrazu a diagnostiky je u každého poranění uvedena terapie.

Nádorům v oblasti kolena a jim podobným afekcím (cysty, kostní fibrom, myositis ossificans), dále nádorům benigním i maligním je věnována samostatná kapitola. Přehledně je u každého typu nádoru vždy uveden klinický obraz, nález na rentgenovém snímku, histologie i terapie.

Autoři v monografii seznamují jak s nefarmakologickou léčbou (pohybová terapie, elektroterapie, laseroterapie, magnetoterapie, použití ortéz, termoterapie a kryoterapie), tak s léčbou farmakologickou. Ta je zaměřena především na symptomatické ovlivnění bolesti.

 

Pro základní orientaci je zahrnuta rovněž kapitola o náhradách kolenního kloubu - o jejich typech, včetně ekonomické rozvahy, výhodách i komplikacích, dále je popsána osteotomie v léčbě gonartrózy a rehabilitační postupy. Závěr publikace tvoří seznam zkratek a podrobný rejstřík. Každá kapitola je doplněna instruktivními obrázky, rentgenovými snímky, schématy, grafy a odbornými citacemi.

 

Předkládaná publikace je cenným shrnutím současných poznatků a možností v oboru ortopedie, revmatologie, sportovní lékařství i chirurgie. Určitě by neměla chybět v žádné odborné knihovně, nejen u zmíněných oborů.

MUDr. Olga Wildová


Recenze

Prof. MUDr. Karel Trnavský, DrSc., není naší lékařské veřejnosti neznám - a to nejen revmatologům. Je autorem řady monografií, jejichž společným rysem byla vždy aktuálnost a vysoká kvalita. O jejich úspěšnosti u čtenářů svědčí skutečnost, že patřily k těm knihám, které se »na pultě knihkupectví příliš dlouho neohřály«.

Prof. MUDr. Vratislav Rybka, DrSc., bývalý přednosta Ortopedické kliniky 1. LF UK a VFN, náleží mezi průkopníky chirurgické léčby onemocnění kolenního kloubu. Napsal první monografii o tomto chirurgickém přístupu, Korekce deformit kolenního kloubu osteotomiemi a aloplastikou (Avicenum, 1984).

 

Oba se nyní sešli jako hlavní autoři a pořadatelé další monografie ze série »bolestivé klouby«, a sice u Syndromu bolestivého kolena. To následuje po Syndromu bolestivého ramene, které vyšlo před 4 roky (Galén, 2002). Oba hlavní autoři a pořadatelé přizvali ke spolupráci ještě dalších sedm spolupracovníků, pět ortopedů a dva radiology. Tato pracovní skupina nyní předkládá více než 200stránkovou monografii založenou nejen na aktuálních literárních informacích, ale především na velké osobní zkušenosti a mnohaleté praxi.

 

Kniha je rozdělena do 15 samostatných kapitol. První část postihuje předkládanou problematiku od anatomie, přes klinické vyšetřovací metody, rentgenové vyšetření, ultrasonografii, magnetickou rezonanci, artroskopii až k vyšetření synoviální tekutiny. Druhá část je věnována klinickým stavům, které vedou k postižení kolenního kloubu: systémová revmatická onemocnění, infekční artritidy, traumatické postižení měkkého kolena včetně sportovních úrazů, nebyly pominuty ani nádory v oblasti kolena. V třetí části se čtenáři seznámí s možnostmi léčby konzervativní i chirurgické (náhrady, osteotomie) i s rehabilitačními postupy a léčebnou tělesnou výchovou.

 

Publikace je psána velmi dobrou češtinou, text je úsporný, ale všude srozumitelný. Literatura, uváděná za každou kapitolou, je moderní a rozsahem přiměřená, rejstřík odpovídající rozsahem umožní rychlou orientaci v knize. Velkým kladem knihy je obrovské množství ilustrací (černobílých i barevných) - napočítal jsem jich plných 173(!), což odpovídá poměru strana : ilustrace téměř 1 : 1. Jen málo knih se může pochlubit takovým ilustračním rozsahem. Všechny obrázky jsou velmi dobré kvality. Za výbornou výpravu celé knihy je nutno pochválit nakladatelství Galén, protože její zpracování bylo, zvláště při tak velkém počtu obrázků, mimořádně náročné.

 

Komu knihu doporučit? Samozřejmě, že je především určena ortopedům, chirurgům a revmatologům, ale přispěje k lepší informovanosti o současném řešení problému »syndromu bolestivého kolena« i praktickým lékařům.

prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.



ZPĚT na detail knihy