Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Klinická onkologie

Ukázka

Předmluva

Slovo autora zpravidla uvádí celé dílo, ačkoliv je paradoxně psáno jako poslední, a je tedy spíše doslovem než předmluvou.

Naléhavou potřebu monografického zpracování problematiky klinické onkologie jsem jako vedoucí katedry onkologie IPVZ pociťoval již delší dobu. Hlavním zdrojem informací pro postgraduální vzdělávání byly totiž pouze relativně stručné pregraduální učební texty a monografie Protinádorová chemoterapie vydaná v nakladatelství Galén v roce 1996, která ovšem zpracovávala informace pouze o jedné z léčebných modalit. Jedinou domácí monografií tak zůstávala Klinická onkológia Maňky a spolupracovníků z roku 1979. Přesto jsem otálel se zadáním monografie do edičního plánu jednak z obavy před rozsahem, který při překotném rozvoji oboru bude nutno pokrýt, jednak pro nedostatek času při ediční práci na Vnitřním lékařství. Právě zkušenost z Vnitřního lékařství, na jehož rukopisu participovalo více než 40 spoluautorů, ukázala, že je velmi nesnadné, pracné a nevděčné sladit jednotlivé příspěvky tak, aby proporcionálně i obsahově zapadaly do koncepce díla. Rozhodl jsem se proto pro velmi omezený počet spolupracovníků. Většinu kapitol jsem zpracoval sám, ale požádal jsem odborníky zabývající se příslušnou tematikou o jakousi „privátní recenzi" každé napsané kapitoly, neboť jsem si uvědomoval, že ani oficiální recenzenti nemohou obsáhnout do podrobností celý rozsah oboru. Seznam konzultantů, kteří mnohdy ochotně poskytli ze svých archívů i některé obrázky, je uveden v Poděkování autora. Patří jim můj vřelý dík.

Monografii jsem rozvrhl do 50 kapitol, z nichž polovina je věnována obecným problémům, polovina zahrnuje diagnostiku a léčbu jednotlivých nádorových onemocnění. V obou částech monografie jsem se snažil o zařazení nejaktuálnějších informací, což při informační explozi posledních let nebyl jednoduchý úkol. Ke každé kapitole, podkapitole a někdy i ke krátkému odstavci existují totiž, kromě záplavy časopiseckých článků, samostatné monografie.

Zda se podařilo vybrat a utřídit podstatná fakta, budou muset posoudit sami čtenáři. Literární odkazy jsem omezil na citace monografií, přehledových článků, popřípadě na citace článků informujících o zcela nových poznatcích. V době možného přístupu do nejrůznějších bibliografických databází si může čtenář opatřit ke každému tématu desítky až stovky pramenů. Snažil jsem se však, aby nechyběly odkazy na práce domácích autorů, i když jsem pochopitelně nemohl uvádět jejich úplný výčet. Mimořádnou pozornost jsem věnoval sestavení podrobného rejstříku.

Zbývá ještě poděkovat všem, bez jejichž přispění by vytvoření monografie bylo sotva možné. Na prvním místě musím poděkovat pracovníkům nakladatelství Galén - šéfredaktorce PhDr. Soně Dernerové, korektorce Marii Vondráškové a sazečce Mileně Honců.

Nemohu rovněž opomenout ani recenzenty prof. Klasterskyho, prof. Kozu a zejména prim. MUDr. Helmichovou, která četla i opravené a doplněné texty. Činila tak bez časové prodlevy a její věcné připomínky nepochybně přispěly ke zkvalitnění definitivní podoby rukopisu.

Poděkování patří i farmaceutickým firmám za sponzorské příspěvky, bez nichž by - vzhledem k nákladům na technické vybavení díla - prodejní cena monografie neúměrně vzrostla. Hlavními sponzory monografie byly (v abecedním pořadí) tyto farmaceutické firmy: Aventis, Novartis, Roche a Schering-Plough.

Na vydání dále spolupracovaly společnosti (v abecedním pořadí): AstraZeneca, Bristol-Myers Squibb, Ivax, Janssen-Cilag, Lilly, Pfizer a Pliva-?Lachema.

V neposlední řadě musím zdůraznit, že základním předpokladem k vytvoření a úspěšnému dokončení díla je zapotřebí pohoda a porozumění, kterého je v běžném pracovním procesu poskrovnu. Tyto podmínky bylo tedy možno nalézt pouze o večerech, o sobotách, nedělích a o dovolené, tj. v časech, které měly patřit rodině, pro mne však byly hlavním prostorem pro práci na monografii. Rozhodl jsem se proto vyjádřit svou vděčnost za trpělivost a porozumění dedikací, jakou nesla i moje první monografie.

prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc.



ZPĚT na detail knihy