Zdravotnické nakladatelství Galén

Na Popelce 3144/10a, 150 00 Praha 5, tel. 257 326 178, http://www.galen.cz


Urgentní medicína

obrázek jpeg (59kB) 

 


Vybrané hudební projekty

podporuje

 

 obrázek jpeg (667kB)


POSKYTOVANÉ SLEVY

karty ISIC, IYTC, ITIC,

ALIVE, STAFF CARD

SLEVA 10 %

 

obrázek gif (4kB)

 



 

 

Katalog - Detail knihy

obálka

Základy lékařské genetiky

První české vydání

Recenze

Není příliš mnoho oborů medicíny, které se těší tak velkému zájmu, jako genetika. Nutno ale uznat, že to není zájem konjukturální, tuto míru pozornosti, publicity i podpory si genetika zasloužila. Jen málokterý obor totiž v posledních letech obohatil takovou měrou jak teoretickou biologii, tak praktickou medicínu. A tak se genetika právem již před několika desítkami let stala obligátní částí curricula lékařských fakult. Proto se i trochu divím, že se to na knižním trhu skripty a monografiemi o tomto lékařském oboru »nehemží«.

 

Určitě není na škodu, když se naši studenti budou moci učit z učebnice určené pro studenty americké. Jistě po ní sáhnou rádi už proto, že je přeložená do češtiny. Překladu se ujali pracovnici Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. LF UK v Praze pod vedením prof. MUDr. Petra Goetze, CSc.; o jeho kvalitě proto nelze ani zapochybovat.

 

Hned na počátku musím napsat, že velice příjemný je »lidský« rozměr učebnice - rozsah je necelých 200 stran, přitom je bohatě (škoda že jen černobíle) ilustrovaná. Přináší však i informace z oblasti vývojové biologie, cytogenetiky i molekulární genetiky. Důvodem je skutečnost, že se autoři nesnaží napsat »skoro vše, co vědí«, nikde nezabíhají do nepodstatných detailů (což je častá a opakovaná chyba našich stále bubřejících učebnic).

 

Vlastní text (48 kapitol) je rozdělen do tří částí: první obsahuje informace o struktuře buňky, základy molekulární biologie (ale skutečně jen základy!) a vývoj lidského embrya. Druhý oddíl je v podstatě aplikací těchto principů v medicíně (chromosomové aberace, multifaktoriální dědičnost, zákonitost dědičného přenosu, genetické mapování, nádorová genetika, zmíněna je i imunogenetika). Třetí část je již zaměřena plně klinicky (genealogická analýza, genetické poradenství, principy genové terapie). Kniha je bohatě ilustrována, některé obrázky (někdy poměrně složité) plně nahrazují text, dosti je i přehledných tabulek. Líbil se mi slovníček důležitých pojmů používaných v genetice (autoři u studentů nic nepředpokládají a nic nenechávají na náhodě). Rozsahem přiměřený rejstřík publikaci uzavírá.

 

Z knihy jsem měl velmi dobrý dojem. Pokud bude používána jako doporučený studijní pramen pro naše mediky, jistě budou informačně přiměřeně vybaveni.

Komu knihu doporučit? Nejen studentům našich lékařských fakult, ale i lékařům starší generace, kteří se v biologii genetiku ještě neučili a mají opravdový zájem se s jejími základy seznámit.

prof. MUDr. Jan Petrášek, DrSc.



ZPĚT na detail knihy